Kalkınmada Asya rotası

Dünya Bankası’nın tahtını sallayacak Asya Altyapı Yatırım Bankası’nın en büyük ortaklarından biri de Türkiye oluyor. Banka yeni dünya düzeninde söz sahibi olacak en önemli platformlar arasında gösteriliyor

- Bu haber 2 kez okundu.

Kalkınmada Asya rotası
Türkiye, Asya Altyapı Yatırım Bankası’na resmen ortak oldu. Asya Altyapı Yatırım Bankası Kuruluş Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak dün itibarıyla yürürlüğe girdi. 
Kanuna göre,Türkiye’nin, Asya Altyapı Yatırım Bankası’na olan sermaye iştiraki taahhüdü ve bu taahhüt çerçevesinde yapılacak ödemeler, 2 milyar 609 milyon 900 bin doları karşılığını geçemeyecek. Bakanlar Kurulu tutarı 5 kata kadar artırabilecek. Asya Altyapı Yatırım Bankası, dünya ekonomisi için sıradan bir altyapı bankasından çok daha fazlasını temsil ediyor. 

BATI’DAN DOĞU’YA DOĞRU KAYIYOR
2. Dünya Savaşı’nın ardından kurulan Amerika merkezli Bretton Woods sistemi ve kurumlarının çökmesi, ekonominin ağırlığının artık Batı’dan Doğu’ya kayması ve belki de en önemlisi Çin’in dünyanın yeni hegemonu olma adaylığıyla başlayan süreç sonunda geçtiğimiz yıllarda kurulan bankanın 57 kurucu üyesi var. Bunlar arasında da Türkiye’nin bulunduğu konum hayli önemli.

DÜNYA BANKASI’NIN RAKİBİ
Başta Avrupa ülkeleri ABD’nin baskısı nedeniyle bankaya kurucu üye statüsüyle başvuru yapma konusunda çekimser kalsa da İngiltere’nin başvurusunu Fransa, Almanya, Güney Kore gibi ülkelerin başvuruları takip etti ve organizasyonda kurucu üye olarak yer aldılar.
Başta Asya ve Afrika ülkeleri olmak üzere, gelişmekte olan ülkelerin altyapı yatırımlarının finanse edilmesi amacıyla kurulan banka, Dünya Bankası’nın da en büyük rakibi olacak. Bu yüzden de bankaya ABD ve Japonya katılmayı reddediyor.
Yeni bankada, Çin yüzde 30.34 paya sahip. Hindistan yüzde 8.52, Rusya yüzde 6.66, Almanya yüzde 4.57, Güney Kore yüzde 3.81, Avusturalya yüzde 3.76, Fransa yüzde 3.44, Endonezya yüzde 3.42, Brezilya yüzde 3.24, İngiltere yüzde 3.11 ve Türkiye yüzde 2.66 ile büyük ortakları oluşturuyor.

ABD’NİN DEĞERLİ YALNIZLIĞI!
TEPAV Direktörü Prof. Dr. Güven Sak, ‘’Bu da Amerika’nın değerli yalnızlığı mıdır, nedir?’’ başlıklı yazısında Asya Altyapı Yatırım Bankası’nı (AIIB) ele almış ve Türkiye için önemini şu ifadelerle özetlemişti: ‘’AIIB vasıtasıyla öncelikle Asya’yı boydan boya geçecek İpek Yolu projesi hayata geçirilecek. Bu projenin Türkiye olmadan gerçekleşmesi son derece zor. Türkiye’nin artık dünyanın Orta Doğu’dan daha büyük olduğunu öğrenmesi gerekiyor. Orta Doğu’ya bakarken Orta Asya’yı unutuyoruz. İpek Yolu’nu ihmal ediyoruz. İkincisi ise G20 gündeminin temel meselesi altyapı yatırımları vasıtasıyla ekonomilerin canlandırılması. Bana kalırsa ülkeleri birbirine bağlayan altyapı yatırımları en önemlileri. O vakit ne oluyor? İpek Yolu altyapı projesi önemli oluyor. Onun nasıl finanse edileceği konusunda önde olmakta fayda bulunuyor.’’ 

OVP İLE UYUMLU
Türkiye’nin Asya Altyapı Yatırım Bankası bünyesinde yer alması Orta Vadeli Program’da yer alan yatırım hedefleriyle de uyumlu. Programda 2017 ve 2018 yıllarında büyümenin üretken alanlara yönelik yatırımlarla desteklenmesi hedefleniyor. Bunun yanında programın 115. maddesinde, harcamalarda özellikle büyümeyi destekleyecek kamu altyapı yatırımlarına, bölgesel kalkınmaya, eğitime, Ar-Ge desteklerine ve teşviklere öncelik verileceği belirtiliyor. 

EKMEK ASYA’DA
Asya Altyapı Yatırım Bankası’nın, kuruluşun büyük ortaklarından Türkiye için ne anlama geldiğini değerlendiren Çin pazarında faaliyette bulunan işadamı Serdar Üsküplü, ‘’Eskiden Asya tedrikçimizdi. Şimdi finansör de oluyor. Yani ekmek Asya’da diyebiliriz’’ dedi.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.