Teröre karşı binlerce imza

Türkiye’yi hedef alan, operasyonları eleştiren ve PKK’yı destekleyen bildiriye tepkiler çığ gibi büyürken, ‘Türkiye için Akademisyenler’in yayınladığı bildiriye atılan imza sayısı 2 bini aştı

- Bu haber 12 kez okundu.

Teröre karşı binlerce imza
 İstihbarat Servisi
PKK’ya destek veren akademisyenlerin bildirisine tepki büyürken “Türkiye İçin Akademisyenler” tarafından başlatılan imza kampanyasına destek ise 2 bini aştı.http://turkiyeicinakademisyenler.com/adresinde imza metni ile destekçi akademisyenlerin isimleri yer aldı.
Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Koray, Aydınlık’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bilim insanları iki şeyden vazgeçemez. Biri gerçeğe bağlılık, diğeri vatana bağlılık. Şu an açık gerçek şu: Arkasında ABD, İsrail ve MOSSAD’ın olduğu PKK, Türkiye’yi bölmek için var gücüyle saldırıya geçmiş durumda. Buna karşı güvenlik kuvvetlerinin verdiği mücadele bir ölüm dirim mücadelesi. Vatanın bütünlüğü, vatanı savunma mücadelesi... Bu konuda bırakın ülkeyi bölmek için yapılan saldırıları destekleme, tarafsız kalma hakkınız bile yoktur. Gerçeğe bağlı olan bir bilim insanın böyle bir hakkı kesinlikle yoktur.”

‘İMZANIZI ÇEKİN’
“Türkiye İçin Akademisyenler” adıyla başlatılan kampanyaya bütün akademisyenlerin katılarak güç vermesi gerektiğini söyleyen Koray, “Bilim Türkiye’nin geleceğini kurmak için lazım. Geleceğini tehlikeye düşüren bir terör örgütünün saldırılarını desteklemek hem gerçeğe hem vatanın geleceğine aykırı. Milletin birliğini, vatanın bütünlüğünü, gerçeği savunan bildiriyi desteklemek bilim insanlarının sorumluluğudur” diye konuştu. Koray, terörle mücadeleyi “katliamcılık”la suçlayan bildiriye destek veren akademisyenlere de “Terörü destekleyen bildiri imzalayanlar için tek çıkış yolu var; imzalarını çekmek” çağrısında bulundu.

‘PKK’YI DESTEKLEMEK UYGARLIKLA BAĞDAŞMAZ’
Prof. Dr. Faruk Kocacık (Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü): Son günlerde bir grup akademisyen tarafından imzalanan, devletimizin ve güvenlik kuvvetlerimizin terörle haklı ve kararlı mücadelesini hedef alan bildiriyi asla kabul etmiyoruz. Bu karanlık zihniyeti lanetliyoruz. Devletimizin ve milletimizin birlik ve bütünlüğüne yönelik tehditlere karşı üniversitemiz kararlı duruşunu her zaman muhafaza etmektedir. Teröre karşı yürütülen bu haklı ve kararlı mücadeleyi destekliyoruz. Tüm terör saldırılarında olduğu gibi ülkemizin birlik ve bütünlüğünü, huzur ve kardeşlik ortamını bozmaya yönelik her türlü açıklamayı ve eylemi şiddetle reddediyoruz.
Prof. Dr. Sina Akşin: Bazı kişiler PKK’yı Kürtlerin temsilcisi olarak değerlendiriyorlar. Halbuki PKK bir terör örgütüdür. Emperyalizme hizmet eden, onun kuklası olan bir örgüttür. Bu örgüt silahlı mücadele yapıyor. Böyle bir örgütü desteklemek kabul edilemez. Ya PKK’dan yanasınız ya da Türk Cumhuriyeti’nden yana... PKK bir terör örgütü olduğuna göre onu desteklemek ne yurtseverlikle ne de uygarlıkla bağdaşır.
Prof. Dr. Çağatay Keskinok (ODTÜ Öğretim Üyesi): Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifinin yayınladığı bildiri terörle ve emperyalizmle mücadelede Türkiye’yi arkadan vuran bir bildiridir.

‘HAKLI MÜCADELENİN ARKASINDAYIZ’
Prof. Dr. Recep Akdur (Tüm Öğretim Eelemanları Derneği Genel Başkanı): Başta PKK olmak üzere tüm bölücü ve emperyalizmin maşası olan örgütlere karşı yapılan, meşru bir vatan savunmasıdır. İktidar ve devletin yetkili organları bu mücadeleyi kazanmak için tüm gücünü kararlı bir biçimde kullanmalıdır. Yurtsever herkes vatanın bütünlüğünü, ulusun birliğini savunmalı ve bu uğurda yürütülen haklı mücadelenin arkasında olmalıdır.

‘KINANMASI GEREKEN PKK’DIR’
Yrd. Doç. Dr. Mesut Sipahi (Anadolu Akademisyenler Derneği Başkanı ve Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi): “Dünyanın neresinde olursa olsun, masum insanların günlük yaşamlarını etkileyen, kamu düzenini bozan, kendi insanına her türlü zararı verebilen bu zihniyet, alçak terör zihniyetidir. Kınanması, karşı durulması gereken, suçu olmayan vatandaşların hayat düzenini bozan, bölgede terör rüzgarı estirmeye çalışan terör örgütü ve onun fikir yandaşlarıdır.”
Prof. Dr. Dilek Gözütok (Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi): O bildiriye imza atacak anlayışta değilim ancak üniversite öğretim elemanlarının bir bildiriye imza attı diye aşağılanmasının, hırpalanmasının, hedef gösterilmesinin karşısındayım. Terörü desteklemeyi asla kabul edemem. Bu insanlar bir yandan ülke yönetiminde çok önemli görevler alırken diğer yandan PKK’yı, IŞİD’i, Öcalan’ı ‘öfkeli gençler, iyi insanlar, dindardırlar’ gibi övgülerle belki de bu bildiriye imza atanları yüreklendirmişlerdir.

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNDEN TOPLU TEPKİ
Mustafa Kemal Üniversitesi, PKK’yı destekleyen akademisyenlere, internet sitesinden yaptığı açıklamayla tepki gösterdi: “Güvenlik güçlerinin, uluslararası hukukun ‘terörist’ kabul ettiği bir örgüte karşı büyük bir titizlik ve özveriyle gerçekleştirdiği operasyonlar, ülkenin birliği, vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması bakımından hayati öneme sahiptir. Terör olayları ve terör örgütüne yapılan hiçbir destek, millet olarak birlik ve beraberliğimizi, dayanışma ve kardeşliğimizi bozamayacaktır.”

‘O BİLDİRİYE KATILMAM MÜMKÜN DEĞİL’
Doç. Dr. Ümit Kocasakal (İstanbul Barosu Başkanı): “O bildiriye katılmam mümkün değil. Ancak bir yanlış, başka yanlışla düzeltilmez. Bildiride suç unsuru varsa yargı bağımsız hareket etmeli. Terör örgütüyle Oslo’da masaya oturan, BOP Eşbaşkanlığı üstlenen bu Cumhurbaşkanı ve Başbakan size laf söyleyemez. Ben söylerim.”

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.