Türkçe bilmeyen IŞİD’liler Türk pasaportlu çıktı

Rusya’nın son dönemde Türk pasaportlu birçok IŞİD militanı yakaladığı ve Türk vatandaşlarına uygulamaya başladığı vize muafiyetinin kaldırılması kararının asıl nedeninin de bu olduğu ortaya çıktı

- Bu haber 94 kez okundu.

Türkçe bilmeyen IŞİD’liler Türk pasaportlu çıktı
 Moskova yönetiminin, Rusya’ya seyahat eden Türk vatandaşlarına uyguladığı vize muafiyetini askıya almasının, Türkiye’nin düşürdüğü Rus uçağı ile ilgili olmadığı ortaya çıktı. Rus güvenlik güçleri 2014’ten sonra Rusya’ya giriş yapmak isteyen, Türkçe bilmeyen ancak Türk pasaportu taşıyan IŞİD’lileri yakalamaya başladı. 
Moskova yönetiminin, Türk vatandaşlarına uygulanan vize muafiyetini kaldırmayı bundan sonra gündemine aldığı öğrenildi.

2014’TEN SONRA SAYILARI ARTTI
Rusya’nın iki ülke arasındaki vize muafiyeti anlaşmasını tek taraflı olarak askıya alması ilk önce Moskova’nın Türkiye’ye yönelik yaptırımların bir parçası olarak yorumlandı. Ancak, Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre, uçak krizinden önce Moskova yönetimi, 12 Mayıs 2010’da imzalanan ve 16 Nisan 2011’de yürürlüğe giren ‘Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu Vatandaşlarının Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma’yı tek taraflı olarak askıya alacaktı. 
Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasına yeniden başlayacaktı. Bu kararın arka planından Rusya’ya yönelik IŞİD tehdidi çıktı. Özellikle 2014 yılından sonra Rus sınır güvenliğinden sorumlu yetkilileri, Rusya’ya giriş yapmak isteyen IŞİD militanlarını yakalamaya başladı. 

ÇOĞUNLUK ARAP KÖKENLİ
Bu militanların bir kısmının üzerinden Türk pasaportunun çıkması, Moskova yönetiminde alarm zillerinin çalmasına neden oldu. Sınır denetimleri sırasında en dikkat çekici gelişme ise polisin Türk pasaportu taşıyan ancak tek kelime Türkçe bilmeyen Arap kökenli IŞİD militanlarını yakalamasıyla yaşandı. 
Bu kişilerin, Türkiye’den resmi ya da gayriresmi yollardan aldıkları Türk pasaportları kullanarak Rusya’ya girmeyi amaçladıkları ve büyük kentlerde eylem yapmayı planladıkları anlaşıldı.
Moskova yönetimi çeşitli kanallar aracılığı ile Türkiye’yi uyardı. Gerekli önlemlerin hızla alınmasını istedi. Ancak sınırda yakalanan Türk pasaportlu IŞİD’cilerin sayısında bir azalma olmadı. 

UÇAK KRİZİ ÜZERİNE GELDİ
Moskova yönetimi konuyu, Türkiye ile yapılan ikili görüşmelerin gündemine taşıma kararı aldı. Konunun büyük bir olasılıkla, Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısında ele alınması bekleniyordu. 
Ancak, bu toplantıdan kısa bir süre önce Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesiyle patlak veren kriz, konunun siyasi olarak ele alınmasına engel oldu. Bu nedenle Moskova yönetimi, Türkiye’ye yönelik yaptırımları açıklarken eş zamanlı olarak vize muafiyeti anlaşmasını da askıya alacağını açıkladı. Rusya bu kararını 1 Ocak 2016’da uygulamaya başladı.

SURİYE’DE HEDEF RUS PASAPORTLU IŞİD MİLİTANLARI
Vize muafiyeti; hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları ile hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Rus vatandaşlarının birbirlerinin ülkelerine 30 günden fazla kalmayacak şekilde vizesiz olarak seyahat edebilmelerini düzenliyordu. Vize muafiyetinin 180 gün içerisinde toplamda 90 günü aşmayacak şekilde geçerli olması kararlaştırılmıştı. Öte yandan Moskova yönetiminin Türk pasaportu taşıyan IŞİD militanlarının yanı sıra, Rusya pasaportu taşıyan ve ağırlıklı olarak Kafkasya kökenli IŞİD militanlarından da tedirgin olduğu, Suriye’deki operasyonları sırasında bu militanları hedef aldığı biliniyor.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.